TED İzmir Koleji müzik derslerinde öğrencilerimizin, eğitim -öğretimi sanat ve sosyal alanlardaki etkinliklerle desteklemelerini, verdiğimiz müzik eğitimiyle onların öncelikli olarak bilinçli bir müzik dinleyicisi olmalarını, ulusal ve evrensel müzik türlerini eleştirel düşünme becerisi kazanarak öğrenmelerini, seslerini doğru kullanma becerisi kazanmalarını, ilgi ve yetenekleri doğrultusunda müzik enstrümanlarına yönelmelerini amaçlar.  TED İzmir Koleji’nde hedefimiz, öğrencilerin düşünsel, duygusal, bedensel yeterliliklerini ve yaratıcı yönlerini en üst düzeyde geliştirmek ve onları çağdaş değerlerle donanmış başarılı bireyler olarak yetiştirmektir. 

Okulumuzda yapılan akademik ve sosyal etkinlikler  Koro çalışmaları:

Dönem başında gerek kendi istekleri gerekse öğretmenlerimiz tarafından özel yetenekleri ile dikkati çeken öğrenciler okul korosuna yönlendirilirler. Belirli gün ve haftalarda, törenlerde, şenliklerde söylenmek üzere tek ve çok sesli şarkıları ve marşları kapsar. Çalışmalar müzik derslerine ek olarak okul sonrası haftada bir saat yapılmaktadır.   

Orkestra çalışmaları: Dönem başında gerek kendi istekleri gerekse öğretmenlerimiz tarafından özel yetenekleri ile dikkati çeken öğrenciler okul orkestrasına yönlendirilirler Orkestra çalışmaları müzik derslerine ek olarak okul çıkışı haftada bir saat yapılmaktadır. Çalışmalarda her öğrencinin takım çalışması içerisinde yer alarak bateri, perküsyon, piyano, akustik gitar, elektro gitar, klasik gitar, bas gitar enstrümanlarından birini çalması ya da vokal yapması sağlanmaktadır.   

Bando takımı: Dönem başında gerek kendi istekleri gerekse öğretmenlerimiz tarafından özel yetenekleri ile dikkati çeken öğrenciler okul bandosuna yönlendirilirler Özel gün ve törenlerde sergilemek üzere müzik derslerine ek olarak okul sonrası haftada bir saat yapılmaktadır. 

Mini dinletiler/Resitaller: Okulumuz tüm sınıf seviyelerinden gönüllü öğrencilerimizin katıldığı bu sunumlarda hem sahneye çıkmanın keyfini hem de çalışmalarını bireysel olarak sergileyebilmenin heyecanını yaşarlar. 

Müzikaller: Amacımız öğrencilerimize çok sesli müzik kültürünü tanıtmak ve müziğin hayatımızdaki en güzel renklerinden biri olduğunun farkına vardırtmaktır.   

Disiplinler arası etkinlikler-projeler: Okulumuzda bütünsel öğretimin olabilmesi için disiplinler arası çalışmalara ve projelere önem verilir. Her seviyede bu tur çalışmalar planlanır. Müzik bölümü bu tür çalışmalara enstrüman, solo ve koro performanslarıyla destek verir.   

Yıl sonu gösterileri: Okulumuzda her kademeden öğrenciyle yıl sonu gösterileri gerçekleşmektedir.