SOSYAL SORUMLULUK PROJELERİ 

 •    Eğitime Can Verenler Şimdi De Kan Veriyor

Kızılay ile iş birliği yapan Türk Eğitim Derneği kan bağışı kampanyası düzenledi. Kan bağışı konusunda farkındalık oluşturmak amacıyla düzenlenen kampanya kapsamında, 27 Aralık Perşembe günü TED İzmir Koleji’nde öğretmen, çalışan ve velilerimizin katılımıyla kan ve kök hücre bağışı yapıldı. Bu kampanyada bağışlanan her bir ünite kan, üç ihtiyaç sahibini hayata bağlarken kök hücre bağışıyla da hayata tutunmak için ilik nakli bekleyenlere umut oldu. Ayrıca Kızılay’ın her bağışçısı için uyguladığı ‘’Bir Kan Bir Fidan’’ projesiyle de bağışçılar adına fidan dikilecek olması bu anlamlı kampanyaya başka bir güzellik katmış oldu. 

 • Bir Oyuncak bin Gülücük Oyuncak Kampanyası 

Okulumuz Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Kulübü tarafında yürütülen ‘’Bir Oyuncak Bin Gülücük ‘’ kampanyası kapsamında toplanan oyuncaklar yeni sahiplerini buldu. Gerek İlkokul gerekse Ortaokul öğrencilerimizin çekmecelerini karıştırarak sevinçle ayırdığı oyuncaklar, İzmir Karabağlar TOGEMDER Anaokulunda eğitim gören çocukların yüzlerinde gülücükler oluşturdu. Oyuncakların tesliminde çekilen fotoğraflar, mutluluğun paylaştıkça çoğaldığını gösterdi. 
Kampanyamıza destek veren tüm öğrenci ve velilerimize kıymetli destekleri için teşekkür ederiz. 

 • EÇEV’ ‘’Bir Dilek Tut’’ Projesi 

TED İzmir Koleji öğrencileri ‘Bir Hayali Paylaşmak Bir Hayatı Paylaşmaktır.’düşüncesinden hareketle gerçekleştirilen “Bir Dilek Tut” Sosyal Yardım Projesi için EÇEV’in düzenlediği organizasyonda buluştular. 
Öğrencilerimiz EÇEV’li 126 öğrencinin yeni yıl dileklerinin yazılı olduğu kağıt bebekleri, çekilişle seçerek, onların yüzlerini güldürecek hediyelerini aldılar ve Kordon Otel’de düzenlenen yılbaşı eğlencesinde onlarla buluşarak hediyelerini teslim ettiler. 
Bu gönüllülük projesine destek olan velilerimize, öğrencilerimize ve öğretmenlerimize çok teşekkür ediyoruz. 

 • LÖSEV’e Destek Satış Standı 

TED İzmir Koleji öğrencileri her yıl geleneksel olarak düzenledikleri LÖSEV’e destek standında takvim, kupa, ajanda, vb. LÖSEV ürünlerini satarak lösemili kardeşleri için bağış topladılar. Ürünlerin satışının ardından toplanan bağış TED İzmir ailesinin katkısı olarak  LÖSEV hesabına yatırıldı. Emek ve desteği olan tüm gönüllülerimize teşekkür ederiz.  

ŞİİR DİNLETİSİ

Her ay düzenlenen şiir etkinliğimize her seviyeden ve isteyen her öğrencimiz katılır. Öğrencilerimiz o ayki temadan yola çıkarak istedikleri bir şairi araştırarak bilgi edinir, şiirlerini fark eder. Böylelikle öğrencilerimiz şairleri ve şiirlerini tanır.  Seçtikleri şiiri okuldaki arkadaşlarına sunarak sahne heyecanını tadar ve etkinliğin bir parçası olma mutluluğunu yaşarlar.

YAZMAK VE OKUMAK NE GÜZEL!  

Okumanın ne kadar değerli olduğu bilinciyle yola çıkan zümremiz, bu kez öğrencilerimizin okudukları kitaplardan ve yazarlardan da ilham alarak yazma ve yazdıklarını okuyucularla paylaşma adına yeni bir serüvene adım atmalarını amaçlamıştır.  Kasım ayında başlayan yazma serüvenimiz Nisan ayında yazarlarının kendileri olduğu bir kitaba dönüşür. 

KARTPOSTAL ETKİNLİĞİ 

5. ve 6. sınıf öğrencileriyle uygulanan bu etkinlikte öğrencilerimiz, gelenekselleşmiş ancak günümüzde unutulmaya yüz tutan değerlerimizi canlandırmak adına İzmir ‘de bir devlet okuluna sürpriz yaparak yeni yıl teması ile hazırladıkları kartpostalları gönderdiler. Kutlama mesajlarını alan öğrenciler, bu sürprizi büyük bir şaşkınlık ve mutlulukla karşıladılar, teşekkürlerini gönderdikleri fotoğraflarla ilettiler.

GAZETECİLİK VE AKTÜELİTE 

Kulüp öğrencilerimiz, yazar, öğrenci ve öğretmen sohbetleri gerçekleştirmiştir. Okul içinde yapılan etkinlikleri izleyerek, konu ile ilgili özgün fikirler geliştirmişlerdir.  Bu özgün fikirleri, farklı yazı türlerinde öğrendikleri anlatım tekniklerini de uygulayarak çıkardıkları gazetede okuyucularla paylaşmışlardır. Dijital olarak hazırlanan ve dağıtılan bu gazete TED İzmir Koleji öğrencileri için bir ilki yaşatmıştır. 

SINIF KİTAPLIĞIMIZI OLUŞTURUYORUZ 

Öğrencilerimizin okuma yelpazesini genişletmek amacıyla, sınıf kitaplıklarımızı öğrencilerimizin getirdiği kitaplarla yeniden canlandırdık. Çeşitli türlerde kitapların bulunduğu sınıf kitaplıklarına öğrencilerimiz günün her saatinde ulaşabilmekte ve bir kütüphanenin nasıl işlediğini uygulayarak öğrenebilmektedir.  

YAZAR- ÖĞRENCİ ATÖLYE VE SÖYLEŞİLERİ  

Öğrencilerimiz yıl boyunca Dünya ve Türk edebiyatından seçme kitaplar okur. Okudukları bu kitapların yazarlarıyla yıl boyunca tanışma fırsatı da bulurlar. Yapılan yazar söyleşileri ve atölyeleri sayesinde yazarlarımıza sorular sorar ve kitapta yer alan kahramanların ortaya çıkış öykülerini asıl sahibinden dinlerler. Yazarlarımıza kitaplarını da imzalatan öğrencilerimiz o kitapla ilgili tüm kazanımlara sahip olarak söyleşiden ayrılırlar. 

FARK YARATAN AKADEMİK ETKİNLİKLER

 • Matematik Dersi Etkinliklerinden Örnekler: 

Okulumuzda matematik derslerinde öğrenilen kazanımları pekiştirmek için sınıf dışı ortamlarda etkinlikler yapılır. Amaç öğrenciyi merkeze alıp, eğlenerek ve aktif katılım ile konunun günlük hayatta nasıl kullanıldığını öğretmektir.  Bu etkinliklere örnek olarak; ondalık sayılarda ve doğal sayılarda dört işlem becerisi için turşu yapım etkinliği, oran konusunu kavramak için limonata yapım etkinliği, kesirler ve ondalık sayılarda işlemleri kavramak için bilgisayar laboratuvarında gerçekleşen online uygulamalardır.  

 • Türkçe Dersi Etkinliklerinden Örnekler 

Derslerimizde öğrencilerimiz, dil becerilerini geliştirmek, yaratıcılıklarını arttırmak için ilgi alanlarını ortaya çıkaran projeler, pano çalışmaları, araştırma ödevleri ve röportajlar hazırlar. Böylelikle her öğrenci öğrenme sürecine katılır. Sınıfta ve kütüphanemizde düzenlenen “Yaratıcı Okuma” yöntemleriyle öğrencilerimiz kitapları özümser.  Canlandırma ve drama etkinlikleriyle öğrenme sürecine dahil olur. Eleştirel bakış açısını geliştirir.  

TED-KANADA DEĞİŞİM PROGRAMLARI 

Okulumuzda, TED Okulları ile Kanada Hükümeti arasında yapılmış olan anlaşma gereği, öğrencilerimiz 1 ay, bir dönem veya 1 yıl Kanada’da eğitim görme imkanına sahiptir. TED İzmir Koleji Ortaokulu öğrencileri İngilizce dil yeterliliği, akademik başarı, duygusal olgunluk kriterlerinin arandığı bir dizi sınav ve mülakattan geçtikten sonra yaşamlarının bir ayını Kanada’nın çeşitli bölgelerindeki bir devlet okulunda okuma hakkı kazanırlar. 
TED İzmir Koleji öğrencileri için süreç şöyle işler:  

 • ISE World tarafından Kanada programları hakkında öğrencilere ve velilere sunum yapılır (Ekim).  
 • 7, 8. sınıf ve (hazırlık sınıfı dâhil olmak üzere) lise öğrencileri; ISE World’ün TED İzmir Koleji’nde düzenlediği İngilizce yeterlilik sınavına girebilirler (Ekim/Kasım).  
 • Başarılı öğrenciler, ISE World’ün TED İzmir Koleji’nde düzenlediği mülakata davet edilirler (Ekim/Kasım).  
 • Öğrenciler, İngilizce yeterlilikleri doğrultusunda seçilirler (Ekim/Kasım).  
 • Resmi başvuru süreci başlar (Kasım).  
 • Vizeler ve seyahat belgeleri hazırlanır (yaklaşık olarak Aralık – Mart ayları arasında).  
 • TED İzmir Koleji öğrencileri için ev sahibi aileler belirlenir.  
 • Öğrenciler ve ev sahibi aileler birbirlerine mektup ve fotoğraf gönderirler.  
 • Öğrenciler ülkeden ayrılmadan önce veliler ve öğrenciler için uyum programı düzenlenir.  
 • (Yaklaşık olarak) Eylül ayında öğrenciler ve görevli öğretmenler, Kanada’ya giderler. 

KUR SİSTEMİ VE FARKLILAŞTIRILMIŞ ÖĞRETİM PROGRAMI 

TED İzmir Koleji Ortaokulu’nda öğrencilerin öğrenme ilgileri ve yetenekleri, öğrenme stilleri ve öğrenme gereksinimleri bakımından bireysel farklılıklara sahip oldukları düşüncesine dayanarak farklılaştırılmış öğretim modeli tasarlanmıştır.  
Okulumuz Ortaokul seviyelerinde İngilizce derslerinde kur sistemi uygulanır. Kur sistemimizdeki öncelikli amacımız subjektif değerlendirmelerden uzak kalarak, objektif ve Avrupa Ortak Dil Çerçeve (CEFR) standartlarına göre, öğrencilerimizin her bir becerideki kazanım ve gereksinimleri göz önünde bulundurularak uygun oldukları sınıflara yerleştirmektir.  Eğitim – Öğretim yılı başında tüm seviyelerde (5,6,7 ve 8) online yerleştirme sınavı ve sözlü sınav uygulanır. Eğitim-öğretim yılı sonunda tüm sınav notları, 1. ve 2. dönem not ortalamaları ve öğretmen görüşü baz alınarak öğrencinin bir sonraki kuru belirlenir. Kur hareketi sadece sene sonunda yapılır. 
Bunun yanı sıra, sene boyunca, öğrencilerin ihtiyaçlarına göre geliştirilmiş İngilizce müfredata ek olarak, öğrencilerin bireysel farklılıkları da göz önünde bulundurularak ders dışı çalışmalar ve projeler yürütülmektedir. 

JMUN KULÜBÜ 

MUN (Model United Nations) dünya sorunlarının paylaşıldığı, çözümler sunulduğu bir platform. Her yıl yaklaşık 1 milyon öğrenci, dünyanın farklı ülkelerinde düzenlenen 400-500 MUN Konferansı’na katılıyor. Birleşmiş Milletler Toplantılarının birebir simülasyonu olan bu etkinlik çerçevesinde, gençler kendilerine atanan ülkelerin delegesi rolünü üstlenerek, güncel dünya meselelerine çözümler ürettikleri komite çalışmalarına katılırlar. İletişim dilinin tamamen İngilizce olduğu bu konferanslardaöğrenciler küresel sorunların sebep ve çözümlerini üretirkenkendilerini topluluk önünde özgürce ifade edebilme fırsatı yakalar. 

MÜZİKAL 

Bu yıl okulumuzda dünyaca ünlü Broadway Müzikallerinden oluşan bir müzikal festivali hazırlanıyorMüzikal öğrencilerin kendilerini yaratıcı bir şekilde ifade etmelerini sağlarkenbunun yanı sıra takım ruhuözgüven duygusu, zaman yönetimisorumluluk bilinci gibi yaşamsal becerilerine de önemli katkıda ulunarak  İngilizce öğrenmelerini hedeflemektedir 

GLOBAL CITIZENSHIP KULÜBÜ 

TED Genel Merkezi öncülüğünde yürütülen ve farklı TED Okullarında faaliyet gösteren ve Ortaokul seviyesinede okulumuzda öncü olan GCC Kulübüçalışmalarına 2018-2019 öğretim yılında başladı. Okulumuz öğrencilerinin TED aidiyetini artırmak amacıyla kurulmuş olan GCC Kulübü yapacakları çalışmalar, etkinlikler ve katılacakları konferanslar ile dünya sorunları hakkında farkındalık düzeylerini artırmayı, çözüm önerileri geliştirebilmeyi ve İngilizce konuşma-yazma becerilerini üst düzeye çıkarmayı hedeflemektedir. 

CAMBRIDGE SINAVLARI 

OKulumuzda Cambridge sınavları uygulanır. Her yıl dünyanın her yerinden yüz binlerce öğrenci Cambridge sınavlarına girmektedir. Ted İzmir Koleji bu sınavları öğretim programına başarılı bir şekilde dahil etmiştirSınavların içeriği resimlirenkli ve eğlencelidirdolayısıyla öğrenciler soruları yanıtlarken zorluk çekmez. Sınavların asıl amacı, öğrenciyi İngilizcesini geliştirmeye teşvik etmektir. Cambridge sınavları, İngilizce öğretimi alanında uzmanlaşmış kişiler tarafından İngiltere’de hazırlanır ve orada değerlendirilir. Bu sınavlar dil öğrenmeye ilişkin Okuma, Yazma, Dinleme ve Konuşma bilgilerini ölçerek, öğrencilerin dört alandaki becerilerini geliştirmeye yöneliktir. 

YABANCI DİLDE İLETİŞİM 

Okulumuzda iletişim dili İngilizcedirÖğrencilermiz okul saatleri boyunca tüm İngilizce Öğretmenleri ile her koşulda İngilizce iletişim kurar.