Sürdürülebilirlik – TED İZMİR KOLEJİ

Sürdürülebilirlik

TED İzmir Koleji'nin Ocak 2023'de "Global Schools Program"ına dâhil olduğunu duyurmaktan mutluluk duyuyoruz. Global Schools Programı, UNESCO'nun Sürdürülebilir Kalkınma için Eğitime Yönelik Küresel Eylem Programını (ESD) destekleyen Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Çözümleri Ağı'nın bir girişimidir. Okulumuz bu topluluğun bir üyesi olarak Birleşmiş Milletler'in belirlediği "Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri"ni desteklemek ve sürdürülebilir kalkınmayı teşvik etmek için öğrencilerimizin gereken bilgi ve beceri kazanımlarını edinmesi konusunda çalışmalar yürütmeyi taahhüt etmektedir.

TED İzmir Koleji çevreye duyarlı, sosyal sorumluluk bilincine sahip, dünya vatandaşlığı vizyonuna sahip bireyler yetiştirir. TED İzmir Koleji gerçekleştirdiği GES projesi, Orman Okulu, Permakültür, Kindi Farm, Eco School, BigFish gibi önemli projelere imza atarak çevreye duyarlı öğrenciler yetiştiriyor.

ORMAN OKULU

Orman Okulu dünyada geçtiğimiz yıllarda yaygınlaşan ancak ülkemizde ilk defa TED İzmir Koleji müfredatı içinde yer alan öğrenci merkezli ve ilham verici bir öğrenme yaklaşımıdır. Orman Okulu faaliyetlerinde öğrencilerimiz, doğada yaşayabilme, doğa ortamında temel gereksinimlerini karşılayabilme becerilerini kazanırlar. Orman yaşamında gerekli materyalleri kendileri hazırlayan öğrencilerimiz, bitkileri, doğada yaşayan hayvanları ve yaşam alanlarını görür ve deneyimlerler.

Öğrencileri keşfetmeye, tasarlamaya , düşünmeye yönlendiren, özgüven ve benlik saygılarının gelişmesini hedefleyen "Orman Okulu" çalışmalarında doğayı sevmek ve ona saygı göstermek temel prensiptir. Erken yaşta bu duygusal becerileri kazanan ve içselleştiren öğrencilerimiz, risk almayı, dirençli ve mücadeleci olmayı, zorluklar ile baş etmeyi öğrenirler, iletişim becerileri güçlü bireyler olarak gelişim yolcuklarına devam ederler.

PERMAKÜLTÜR

Sürdürülebilir hayatın küçücük bir tohumdan olgun bir meyve veya sebze oluşuna kadarki yaşam döngüsünü başlatan ve devam ettiren Permakültür faaliyetlerinde öğrencilerimiz, sebzelerin veya meyvelerin tabaklarına gelene kadar geçirdikleri süreçleri görme ve deneyimleme şansı yakalarlar. Toprağın nasıl verimli olacağını, hangi gübrenin kullanılması gerektiğini, can suyunun ne olduğunu öğrenen öğrencilerimiz, unutamayacakları deneyimler ile gelişim serüvenlerine devam ederler.

ECO HOUSE

Ege'nin saklı cenneti Urla'da yaşam biçimi haline gelen ekolojik hayat, TED İzmir Koleji Eco House alanında anaokulu öğrencilerimize birbirinden değerli deneyimler yaşatıyor. Küçük yaşta permakültür eğitimi alan öğrencilerimiz doğal denge içerisinde bitkilerin tohum halindeyken nasıl büyüdüğünü, olgunlaştığını öğreniyor. Dalından kopardıkları sebzeler ile yemekler pişirmenin tadını çıkarıyor, zeytin ağaçlarından kendi elleriyle topladıkları zeytinleri kırıp, nasıl zeytin yapacaklarını A'dan Z'ye öğreniyor.

KINDI FARM

Doğal yaşamın güzelliklerinden olan Kindi Farm alanındaki can dostlarımız ile sorumluluk almayı, bizim dışımızdaki canlıların yaşam hakkına saygı duymayı ve onları sevmeyi öğrenen öğrencilerimiz, ekolojik düzen içinde yaşama ve bizlere katkı sağlayan tavuklarımızın ve tavşanlarımızın tabiatlarına uygun olarak nasıl yaşadıklarını öğreniyor, gözlemliyor ve büyüme serüvenlerine tanık oluyorlar.

Atatürk

Ansolon