Sürdürülebilirlik – TED İZMİR KOLEJİ

Sürdürülebilirlik

GLOBAL SCHOOLS PROGRAMI

TED İzmir Koleji'nin Ocak 2023'de "Global Schools Program"ına dâhil olduğunu duyurmaktan mutluluk duyuyoruz. Global Schools Programı, UNESCO'nun Sürdürülebilir Kalkınma için Eğitime Yönelik Küresel Eylem Programını (ESD) destekleyen Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Çözümleri Ağı'nın bir girişimidir. Okulumuz bu topluluğun bir üyesi olarak Birleşmiş Milletler'in belirlediği "Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri"ni desteklemek ve sürdürülebilir kalkınmayı teşvik etmek için öğrencilerimizin gereken bilgi ve beceri kazanımlarını edinmesi konusunda çalışmalar yürütmeyi taahhüt etmektedir.

TED İzmir Koleji çevreye duyarlı, sosyal sorumluluk bilincine sahip, dünya vatandaşlığı vizyonuna sahip bireyler yetiştirir. TED İzmir Koleji gerçekleştirdiği GES projesi, Orman Okulu, Permakültür, Kindi Farm, Eco School, BigFish gibi önemli projelere imza atarak çevreye duyarlı öğrenciler yetiştiriyor.

“ICSD 2023 The Midpint Of The SDGs” ​

18-20 Eylül tarihleri arasında New York'ta Columbia Üniversitesi'nde düzenlenecek olan 11. Uluslararası Sürdürülebilirlik Konferansında "ICSD 2023 The Midpint Of The SDGs" okulumuz poster sunumuyla davet almıştır. Okul Geliştirme Müdürümüz tarafından yapılacak online sunumda, TED İzmir Koleji'nin Sürdürülebilirlik Projeleri tüm dünya ile paylaşılacaktır.

ICSD 2023 The Midpint Of The SDGs sunumuna ulaşmak için aşağıdaki görsele tıklayınız.

ICSD_2023_logo

PROJECT GREEN SCHOOLS

Eğitim, proje tabanlı öğrenme ve toplum hizmeti yoluyla yeni nesil çevre liderlerinin geliştirilmesini hedefleyen "Project Green Schools" uluslararası okul topluluğunun Türkiye’deki ilk ve tek üyesi olduk. Bu üyelikle, öğrenci ve öğretmenlerimiz uluslararası projelere katılım fırsatı yakalayacak.

ORMAN OKULU

Orman Okulu dünyada geçtiğimiz yıllarda yaygınlaşan ancak ülkemizde ilk defa TED İzmir Koleji müfredatı içinde yer alan öğrenci merkezli ve ilham verici bir öğrenme yaklaşımıdır. Orman Okulu faaliyetlerinde öğrencilerimiz, doğada yaşayabilme, doğa ortamında temel gereksinimlerini karşılayabilme becerilerini kazanırlar. Orman yaşamında gerekli materyalleri kendileri hazırlayan öğrencilerimiz, bitkileri, doğada yaşayan hayvanları ve yaşam alanlarını görür ve deneyimlerler.

Öğrencileri keşfetmeye, tasarlamaya , düşünmeye yönlendiren, özgüven ve benlik saygılarının gelişmesini hedefleyen "Orman Okulu" çalışmalarında doğayı sevmek ve ona saygı göstermek temel prensiptir. Erken yaşta bu duygusal becerileri kazanan ve içselleştiren öğrencilerimiz, risk almayı, dirençli ve mücadeleci olmayı, zorluklar ile baş etmeyi öğrenirler, iletişim becerileri güçlü bireyler olarak gelişim yolcuklarına devam ederler.

PERMAKÜLTÜR

Sürdürülebilir hayatın küçücük bir tohumdan olgun bir meyve veya sebze oluşuna kadarki yaşam döngüsünü başlatan ve devam ettiren Permakültür faaliyetlerinde öğrencilerimiz, sebzelerin veya meyvelerin tabaklarına gelene kadar geçirdikleri süreçleri görme ve deneyimleme şansı yakalarlar. Toprağın nasıl verimli olacağını, hangi gübrenin kullanılması gerektiğini, can suyunun ne olduğunu öğrenen öğrencilerimiz, unutamayacakları deneyimler ile gelişim serüvenlerine devam ederler.

ECO HOUSE

Ege'nin saklı cenneti Urla'da yaşam biçimi haline gelen ekolojik hayat, TED İzmir Koleji Eco House alanında anaokulu öğrencilerimize birbirinden değerli deneyimler yaşatıyor. Küçük yaşta permakültür eğitimi alan öğrencilerimiz doğal denge içerisinde bitkilerin tohum halindeyken nasıl büyüdüğünü, olgunlaştığını öğreniyor. Dalından kopardıkları sebzeler ile yemekler pişirmenin tadını çıkarıyor, zeytin ağaçlarından kendi elleriyle topladıkları zeytinleri kırıp, nasıl zeytin yapacaklarını A'dan Z'ye öğreniyor.

KINDI FARM

Doğal yaşamın güzelliklerinden olan Kindi Farm alanındaki can dostlarımız ile sorumluluk almayı, bizim dışımızdaki canlıların yaşam hakkına saygı duymayı ve onları sevmeyi öğrenen öğrencilerimiz, ekolojik düzen içinde yaşama ve bizlere katkı sağlayan tavuklarımızın ve tavşanlarımızın tabiatlarına uygun olarak nasıl yaşadıklarını öğreniyor, gözlemliyor ve büyüme serüvenlerine tanık oluyorlar.

TED İZMİR KOLEJİ HATIRA ORMANI

11 Kasım Milli Ağaçlandırma gününde öğrencilerimiz TED İzmir Koleji hatıra ormanının temellerini Okul Aile Birliğimizin katkılarıyla attı. Geçen yıl toplanan fidan bağışlarını bu yıl ormana dönüştüren öğrenci ve öğretmenlerimiz Urla Zeytinalanı Şirinkent Mahallesi mevkinde 800 adet mavi ve kara servi, kızılçam ve fıstıkçamı fidanlarını toprakla buluşturdu.

EGE ORMAN VAKFI İLE AĞAÇLANDIRMA ÇALIŞMASI

EGE Orman Vakfı ile 3.500 m2 alan içerisinde 2000 adet ağaç dikimi sağlanmıştır.

TED İZMİR KOLEJİ HATIRA ORMANI

EGE Orman İl Müdürlüğü ile yapılan protokolde ise TED İzmir Koleji olarak 10.000 fidanlık Hatıra Ormanı oluşturulmuştur.

TED İZMİR KOLEJİ YEŞİLLENDİRME PROJESİ

Okul Genelinde 475 adet ilave bitki ve ağaç dikimi gerçekleştirilmiştir.

GÜNEŞ ENERJİSİ PROJESİ

TED İzmir Koleji sürdürülebilir projelerine bir yenisini ekleyerek doğanın yükünü hafifletmeyi amaçlamaktadır. Bu doğrultuda karbon salınımı ve sera gazı emisyonunun azaltılmasına yönelik Güneş enerjisi projesi ile karbondioksitin temiz havadan arınmasını hedeflemiş ve 1056 adet güneş panelini bünyesine katmıştır.

TED İzmir Koleji’nin kendi enerjisini üreten az sayıdaki öncü okuldan biri olmasını sağlayan projenin çalışmaları kısa sürede tamamlanma aşamasına gelmiştir. 1056 adet solar enerji paneli ile oluşturulan 545 kw gücündeki Güneş Enerjisi santrali, TED İzmir Koleji’nin enerji ihtiyacının %95’ini karşılayacak seviyededir. Okulda üretilecek temiz enerji ile 14.826 ağaç tarafından tutulabilecek yıllık 333.592 kg CO2 eşdeğer Sera Gazı emisyonunun doğaya salınımı engellenecektir.

GERİ DÖNÜŞÜM ODAKLI SANAT ETKİNLİKLERİ

TED İzmir Koleji olarak kaynakların tahribi ve tükenmesine karşı duyarlı bireyler yetiştirme hedefimizle çevrenin korunmasına yönelik hayata geçirdiğimiz projelerle farkındalık yaratıyoruz. “Sahil ve Deniz Atıkları Çocuklarımızın Elinde Sanata Dönüşüyor” isimli farkındalık projemiz ile deniz ve sahil kıyılarından toplanan atıklardan dev bir balık heykeli yaparak çevre ve deniz temizliğine dikkat çeken TED İzmir Koleji öğrencilerimiz, bir sonraki yıl ise dünyada da gündem olan, popüler bilimde yedinci kıta olarak anılan plastik yığınına gönderme yaparak 1000’e yaķın plastik pet şişeden dev bir balık heykeli tasarlamıştır. Geleceğe yaşanabilir bir dünya bırakmak adına farkındalık yaratma çalışmalarında sanatı aracı olarak kullanan TED İzmir Koleji öğrencileri çocuklardaki çevre bilincinin yerleşmesi ve çevreye atılan atıkların farkındalığını çocuklarda kazandırmak amacıyla çocuk figürleri seçerek yepyeni projeler hazırlamıştır.

Deniz ve sahil atıklarıyla kaplanan çocuk mankenler plastiğin kullanımını en az seviyeye indirerek çevre duyarlılığına farkındalık yaratmaya çalışmaktadır. Son olarak TED İzmir Koleji öğrencileri, sanatın gücüne dikkat çekmeye çalışarak ünlü ressam Van Gogh’un odasını canlandırmaya çalışmaktır. Temel düşünce, Van Gogh bugün yaşasaydı kendi yaşadığı yüzyıldaki doğal ortamın el değmemiş özellikteki malzemelerinin, günümüzde nasıl bir evrim geçirip şimdiki halini aldığına dikkat çekmektir.

TED İZMİR KOLEJİ “İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ ve ÇOCUKLAR” TEMALI UNICEF SERGİSİ

TED İzmir Koleji öğrencilerinin Urla sahillerden topladıkları atıklardan ilham alarak hayata geçirdikleri “Deniz ve Sahil Atıkları Çocuklarımızın Elinde Sanata Dönüşüyor” farkındalık projesi, Unicef’in 75. Kuruluş Yıldönümü Etkinliklerinde Sergilenmeye başlandı.

UNICEF tarafından organize edilen 75. Kuruluş Yıldönümü etkinlikleri kapsamında “İklim Değişikliği ve Çocuklar” konulu sergide TED İzmir Koleji öğrencileri tarafından yapılmış olan “Deniz ve Sahil Atıkları Çocuklarımızın Elinde Sanata Dönüşüyor” projesinin eserleri de bulunuyor. 10 Aralık tarihinde Ankara Cernmodern Sanatlar’da sergilenmeye başlayan eserler ay sonuna kadar meraklılarıyla buluşmaya devam etti.

UNICEF’in görev yaptığı 190 ülkede, 75. Kuruluş Yıldönümü çeşitli etkinliklere kutlanıyor. UNICEF Türkiye Ofisi de bu anlamlı yıldönümünü “İklim Değişikliği ve Çocuklar” konulu bir sergi ile kutluyor.Sergi Açılışına değerli sanatçı Hadise’de katılım gösterdi.

UNICEF Türkiye Temsilcisi Sayın Regina De Dominicis’in ev sahipliğinde gerçekleştirilen etkinliğe, UNICEF’in Türkiye’de yakın işbirliği yaptığı bakanlıklar, sivil toplum kuruluşları, Türkiye’de temsilciliği bulunan büyükelçilikler, Birleşmiş Milletler kurumları, çocuklar ve gençler davet edildi.

URLA HAYVAN BARINAĞI DESTEKLEME PROJESİ

Akademik başarıları yanısıra doğa ve hayvanseverliği ile tanınan TED İzmir Koleji, Urla Barınağı ile ortaklaşa geliştirdiği projeler ile sokakta yaşayan hayvan dostlarımıza ve barınaklarımıza destek olmaya devam ediyor. Ortak paydada oluşturulan projede amaç; öğrencilerimizde sokak hayvanlarına ve barınak yaşamına dair farkındalık oluşturmak ve yardımseverlik duygusunu pekiştirmektedir.

TED İZMİR KOLEJİ'NİN CAN DOSTLARI

Okulumuzda bizlerle yaşayan can dostlarımız Bal ve Juju ile birlikte hayvan dostu bir okul olmaktan gurur duymaktayız. Dostlarımızdan Bal ve Juju anne ve oğul olarak bir arada okulumuzda yaşıyorlar. Hayvanseverlerin sosyal medya postlarından edinilen bilgi doğrultusunda Bal, 9 yavrusuna hamile halde Foça’da bir ormanda yoğun şiddete maruz kalmış bir halde bulunmuş ve okulumuzca sahiplenilmiştir. Kanser tedavisi tamamlandıktan sonra sağlığına kavuşan Bal’ın 8 yavrusu sahiplendirilmiştir, bir oğlu ile birlikte okulumuzda bizlerle birlikte yaşamaktadır.

KÜLTÜREL MİRAS SAKIZ AĞACI PROJESİ'NE TED İZMİR KOLEJİ'NDEN DESTEK!

Çeşme Belediyesi tarafından başlatılan sakız ağacı dikim projesinde yer alan okulumuz öğrencileri, kültürel mirasımıza sahip çıkmak amacıyla 100 sakız fidanını bereketli topraklar ile buluşturdu. Çeşme ile özdeşleşen, sakız ağaçlarının değerini bilmek, anlamak ve gelecek nesillere aktarmak hedefiyle başlayan proje Çeşme Belediyesi tarafından da desteklenmektedir.

Atatürk

Ansolon