Türk Dili ve Edebiyatı – TED İZMİR KOLEJİ

Türk Dili ve EdebiyatıÖzel TED İzmir Lisesi Türk Dili ve Edebiyatı (TDE) Bölümü olarak öğrencilerimizin ana dil kullanımında en üst düzeye ulaşmalarını hedeflemekteyiz. Bu anlamda, öğrencilerimizin, dört temel beceri olan okuma, yazma, dinleme ve konuşma becerilerini kullanarak ana dillerinde kendilerini doğru ve etkili şekilde ifade etmelerini beklemekteyiz.  Dil bilgisini doğru biçimde kullanıyor olmanın yanı sıra, zengin bir sözcük hazinesine sahip olmalarını ve bu sözcükleri en doğru yerde en doğru biçimde kullanmalarını sağlamak üzere çalışmalarımızı yürütmekteyiz.

Bölüm olarak öğrencilerimizin hem Türk edebiyatını hem de dünya edebiyatını en üst düzeyde tanımalarını, eser yorumları yapabilmelerini beklemekteyiz. Bu bağlamda her seviyedeki öğrencilerimiz her dönemde Türk ve dünya edebiyatından en az dört eseri okumakta ve bu eserleri ayrıntılı bir biçimde inceleme fırsatı bulabilmektedir.

TDE Bölümü olarak kitap inceleme çalışmalarının yanı sıra gerek il içi gerek il dışı sempozyumlara katılım, şiir dinletileri, sanat ve edebiyat dünyasından davet edilen konuklarla yapılan söyleşiler gibi seçkin etkinlikler; tamamen öğrencilerimizin hazırladığı Tedebiyat dergisi gibi süreli yayınlar ve  seçmeli Türkçe tiyatro dersleri ile de öğrencilerimizin dünyasını zenginleştirmekteyiz.

Atatürk

Ansolon