TED İzmir Anadolu Lisesi Kayıt Kabul Süreçleri, TED Okullarına Giriş Sınavı veya LGS yüzdelik dilim göz önüne alınarak aşağıda belirtilen başvuru basamakları doğrultusunda yürütülmektedir.

 

  TED Okulları Giriş Sınavı ile Kayıt LGS Yüzdelik Dilimi ile Kayıt
Adaylar web sayfamızda bulunan başvuru formunu doldurur. Adaylar web sayfamızda bulunan başvuru formunu doldurur.
Adaylara kayıt kabul ofisi sorumlusu tarafından ulaşılır. Adaylara kayıt kabul ofisi sorumlusu tarafındanulaşılır.
Adaylar okulumuzda gerçekleştirilen TED Okulları Giriş Sınavına bireysel olarak davet edilir. TED İzmir Koleji Anadolu Lisesi ilk 15’lik dilimde yer alan öğrencileri kabul eder. LGS’ye girmeyen veya %15’lik dilimin dışında yer alan aday öğrenciler bireysel olarak TED Okulları Giriş Sınavına başvurabilirler.
TED Okulları Giriş Sınavında başarılı olan adaylar mülakat görüşmesine davet edilir. . Belirtilen kriterleri yerine getiren adaylar mülakat görüşmesine davet edilir. Tüm adayların mülakat görüşmesi öncesinde “Başvuru Dosyası” nı elden teslim etmeleri beklenir.
Mülakatını da olumlu tamamlayan adayların “Başvuru Dosyası” Lise Kayıt Kabul Komisyonu tarafından değerlendirilir. Tüm süreçlerini olumlu tamamlayan öğrenciler kontenjan doğrultusunda TED İzmir Koleji Anadolu Lisesine kayıt yaptırma hakkı kazanırlar. Mülakatını da olumlu tamamlayan adayların “Başvuru Dosyası” Lise Kayıt Kabul Komisyonu tarafından değerlendirilir. Tüm süreçlerini olumlu tamamlayan öğrenciler kontenjan doğrultusunda TED İzmir Koleji Anadolu Lisesine kayıt yaptırma hakkı  kazanırlar.

LGS yüzdelik dilim burs aralığında olan adaylar başarı bursuna başvurabilmektedir. Başarı bursu, TED İzmir Koleji Burs Yönetmeliğinde belirtilen şartların yerine getirilmesine bağlı olarak lise eğitimi süresince devam eder.

Ted İzmir Koleji 9. Sınıf Başarı Bursu Oranları Ve Yüzdelik Dilimleri

Türkiye Geneli Yüzdelik Dilim Başarı Burs Oranı
0,01-0,99 100%
1-1,99 90%
2-2,99 75%
3-3,99 50%
4-4,99 45%
5-5,99 30%
6-6,99 20%

* Kayıt aşamalarının tüm detaylarını ve Başvuru Dosyası içeriğini aşağıda inceleyebilirsiniz.

8.Sınıfı Bitiren Öğrenciler için Lise Kayıt Aşamaları

TED İzmir Koleji Anadolu Lisesi, aday öğrencileri tanımak için öğrencinin sahip olduğu tüm özellikleri bütüncül bir bakış açısıyla değerlendirir.

TED İzmir Koleji Anadolu Lisesi kayıt kabul süreçleri, TED Okullarına Giriş Sınavı veya LGS sonuçlarına göre belirlenen yüzdelik dilim göz önüne alınarak aşağıda belirtilen başvuru basamakları doğrultusunda yürütülmektedir.

Adaylar TED İzmir Koleji web sayfasında bulunan çevrim içi formu tamamlayarak başvurularını yapar. Formu dolduran aday velilere Kayıt Kabul Birimi tarafından bilgilendirme amaçlı ulaşılır.

TED Okulları Giriş Sınavına katılarak başarılı olan veya 2020-2021 eğitim yılı için belirlenecek LGS yüzdelik dilimi içerisinde olan adaylar mülakat görüşmelerine davet edilir. Tüm adayların, mülakat görüşmesi öncesinde “Başvuru Dosyası”nı teslim etmeleri beklenir.

Süreçlerini olumlu tamamlayan öğrenciler TED İzmir Koleji Anadolu Lisesi hazırlık sınıfına kayıt yaptırma hakkı kazanır. Kayıt sonrasında öğrenciler İngilizce ve Türkçe sorularından oluşan Hazırlık Atlama Sınavına alınır. Sınavda belirlenen barajı aşan öğrenciler 9. sınıfa, dil yeterliliği seviyesi uygun bulunmayan öğrenciler ise lise hazırlık sınıfına devam eder.

*Başvuru Dosyası İçeriği

  • Not Döküm Belgesi (Transkript): Yurt içinden başvuran aday öğrencinin 5, 6 ve sınıf düzeylerinin yıl sonu, 8.sınıfın dönem/yıl sonu notlarını gösteren, devam ettiği okul müdürlüğü tarafından e-okul sisteminden alınmış onaylı belgedir. Yurt dışından gelen aday öğrencinin not dökümü (transkript) ve denklik belgesidir.
  • Kendini Tanıtma Yazısı: Aday öğrenci kendisini, ailesini, hobilerini, gelişmiş ve gelişmeye açık alanlarını, çözdüğü ya da çözmek istediği bir sorunu, sevdiği ve sevmediği şeyleri, geleceği ile ilgili düşünce ve hedeflerini, lise yaşamından beklentilerini, neden TED İzmir Koleji Anadolu Lisesi’ni tercih ettiğini anlatan en az 500 kelimelik bir yazı hazırlar.
  • Referans Mektubu: Aday öğrencinin öğrenim gördüğü okuldan 2 öğretmeninin öğrenci hakkında hazırladığı ve antetli kapalı zarfla iletilen mektuplardır. (Zorunlu değildir.)
  • Veli Formu: TED Genel Merkezi tarafından hazırlanan lise aday veli formudur.

Başarı Bursu

Okul tarafından belirlenecek olan LGS puanı burs aralığında olan adaylar başarı bursuna başvurabilmektedir. Başarı bursu kazanan adayların verilen süre içinde kesin kayıt yaptırmaları beklenir.

Başarı bursu, TED İzmir Koleji Burs Yönetmeliğinde belirtilen şartların yerine getirilmesine bağlı olarak lise eğitimi süresince devam eder.

TED İzmir Koleji Ortaokulu 8. Sınıfını Bitiren Öğrenciler için Kayıt Aşamaları

TED İzmir Koleji Ortaokul 8. sınıfını tamamlayan öğrencilerimiz lisemizin hazırlık sınıfına doğrudan geçiş hakkına sahiptir. Öğrencilerimiz İngilizce ve Türkçe sorularından oluşan Hazırlık Atlama Sınavına alınır. Sınavda belirlenen barajı aşan öğrenciler 9. sınıfa, dil yeterliliği seviyesi uygun bulunmayan öğrenciler ise Lise Hazırlık sınıfına devam eder.

9 ve 10. Sınıf – Ara Dönem Nakil Başvurusu

9 ve 10. sınıfa nakil başvurusunda bulunacak öğrenciler TED Okulları Giriş Sınavına, İngilizce Yeterlik Sınavına ve rehberlik birimimizce mülakata alınır. Sınavda başarılı olan adayların, mülakat görüşmesi öncesinde “Başvuru Dosyası” nı teslim etmeleri beklenir. Tüm süreçlerini olumlu tamamlayan öğrenciler kontenjan doğrultusunda TED İzmir Koleji Anadolu Lisesine kayıt yaptırma hakkı kazanır.

  • 9 ve 10.Sınıf nakil başvurularında başarı bursu verilmemektedir.
  • TED İzmir Koleji Anadolu Lisesi 11 ve 12.sınıflarına yeni öğrenci kaydı alınmamaktadır.

Kesin Kayıt

Aday öğrencilerin velileri aşağıda belirtilen belgeler ile kayıtlarını tamamlar.

  • Anne, baba ve öğrencinin 2’şer adet vesikalık fotoğrafı veya Anne, baba ve öğrenci nüfus cüzdanı fotokopisi
  • Yurt dışından gelen öğrenciler için denklik belgesinin aslı
  • LGS sonuç belgesi

Tüm sorularınız için aşağıdaki iletişim bilgileriyle bizlere ulaşabilir, tüm sorularınıza yanıt alabilirsiniz.

Kayıt / Aslıhan Açıkgöz

E-posta               : aslihan.acikgoz@tedizmir.k12.tr

Mali İşler / Deniz Dede

E-posta               : deniz.dede@tedizmir.k12.tr