Matematik

Matematik geçmişten geleceğe her alanda ihtiyaç duyulan bir alandır. Okulumuz matematik bölümü bu bilinçle, öğrencilerine farkındalık yaratma, kalıcı bir öğrenme sağlama ve sınıf dışında da farklı öğrenme alanları oluşturma amacı ile çalışır. Matematiksel kavramları geliştirmek, başarma hissi sağlamak, ilgi ve merak uyandırmak için grup çalışmaları ve proje çalışmaları yapılır. Öğrencilerin ihtiyaçlarını dikkate alarak onları merkeze oturtan bu yapıda elbette ki çağımızın gereği olan teknolojiden de faydalanılır. Her bir kazanım çeşitli modeller ve materyaller ile desteklenir. Dersler strateji oyunları ve zekâ sorularıyla bütünleştirilerek matematiğin bir diğer yanı da gösterilir. 

Bölüm Tarafından Yapılan Akademik ve Sosyal Etkinlikler 

Tüm bunların yanında TED İzmir Koleji Matematik Bölümü; 

  • Tübitak’ın düzenlediği proje ve olimpiyat çalışmalarına, uluslararası matematikyarışmalarına öğrencileriyle beraber titizlikle hazırlanır.  
  • Herdönem düzenlenen Strateji turnuvaları ile öğrencilere matematiğin oyunlabütünleşen alanları gösterilir.  
  • Kulüp çalışmaları kapsamında açılan Akıl Oyunları ve Strateji Kulübü ile okul içindeve dışında düzenlenen farklı yarışma ve turnuvalara hazırlanır.  
  • LGS hazırlık kapsamında hafta içi etütleri ve hafta sonu kursları ile öğrencilere destek olur. Bu hazırlık kapsamında MEB tarafından yapılan değişiklikleri, yayınlanan soru tiplerini takip eder, bunlarla ilgili çalışmalar yapar.
  • Dünya Pi Günü ve Cahit Arf’ı Anma Günü gibi özel günlerde çeşitli etkinlik, gezi veyarışmalar düzenleyerek öğrencilerin matematiğin farklı yanlarını görmeleri sağlanır.  

Duyurular:  

  1. 1.Dönem Strateji turnuvası: 5. ve 6. Sınıflar arasında düzenlenen turnuva akıl oyunları soruları ve Abalone Strateji oyunu ile yapılmıştır. Öğrencilerimiz takımlar halinde yarışarak matematiğin oyunla bütünleşen yapısı hakkında fikir sahibi olmuştur.   
  2. Türk Beyin Takımı Sunumları: Tüm ortaokul seviyesinde öğrencilere Türk Beyin Takımı tanıtılmış, zeka oyunları içeren sunumlar yapılmıştır. Bu sunumların ardından istekli öğrencilerimiz Dünya Olimpiyatlarına öğrenci seçmek amacı ile yapılacak eleme sınavlarına katılacaktır.  
  3. Kanguru matematik sınavına öğrenci seçmek için tüm seviyelerde istekli öğrencilere eleme sınavları yapılmıştır. Eleme sınavını geçen öğrencilerimiz Mart ayında yapılacak Kanguru Matematik sınavına girecektir.  

Ansolon