TED İzmir Koleji Özel Anadolu Lisesi

2024-2025 Akademik Yılı Kayıt Süreçleri

 

❖ TED İzmir Koleji 2023-2024 LGS Sonuçlarına Göre Liseye Giriş Taban Puanı 28 Haziran Cuma Günü Saat 15.00’de Web Sitemizde Açıklanmıştır.

TED İzmir Koleji Anadolu Lisesi, aday öğrencileri bütüncül bir yaklaşımla değerlendirerek kayıt sürecini tamamlar. Bu nedenle aday öğrenciler:

(1) LGS puanı ve bireysel rehberlik görüşmesi sonucunda

Ya da

(2) Okulun TOGS’da (TED Okulları Giriş Sınavı) aldığı puan, başvuru dosyasının tamamlanması ve bireysel rehberlik görüşmesi sonucunda okula kabul edilir.

8.Sınıfı Bitiren Öğrenciler İçin Lise Kayıt Adımları:

TED İzmir Özel Anadolu Lisesi kayıt kabul süreçleri, aşağıda belirtilen başvuru basamakları doğrultusunda yürütülmektedir:

 • Başvuru Formu
 • LGS Sınav Sonuç Bilgisi /TOGS Sınav Sonucu
 • TOGS Ile Giren Öğrenciler Için Portfolyo Dosyasının Tamamlanması
 • Bireysel Rehberlik Birimi Görüşmesi
 • Kesin Kayıt İşlemleri

Lütfen aşağıdaki adımları izleyiniz:

a.

 1. LGS Sınav Sonuç Belgesi okula ibraz edilir.
 2. LGS taban puanı uygun ise öğrenci rehberlik görüşmesine alınır.
 3. Rehberlik görüşmesinin uygun olması halinde kesin kayıt sürecine geçilir.

b.

 1. LGS Sınav Sonuç Belgesi okula ibraz edilir.
 2. LGS taban puanı açıklanan puanın altında ise öğrenci TOGS sınavına alınır.
 3. TOGS sınav sonucu başarılı olan öğrenci rehberlik görüşmesine alınır.
 4. Öğrenci portfolyosu tamamlanır.
 5. Kesin kayıt sürecine geçilir

 Rehberlik Görüşmesi için 444 6 833 numaralı telefonu arayarak lise öğrenci işlerinden (Dahili: 122) randevu alabilirsiniz.

 

TOGS ile kabul alan adaylar için lise kayıt kabul komisyonu tarafından portfolyosu değerlendirilen ve rehberlik görüşmeleri olumlu olarak tamamlanan öğrenciler, kontenjan doğrultusunda TED İzmir Özel Anadolu Lisesi’ne kayıt yaptırma hakkı kazanırlar.

Kesin kayıt işlemini tamamlayan öğrenciler 28-29 Ağustos tarihlerinde yapılacak olan İngilizce ve Türkçe Hazırlık Yeterlilik Sınavı’na alınırlar. Sınavda belirlenen barajı aşan öğrenciler 9. sınıfa, dil yeterliliği yeterli seviyede olmayan öğrenciler ise lise hazırlık sınıfına devam eder.

(Kayıt süreciyle ilgili tüm soru ve önerileriniz için bizlere info@tedizmir.k12.tr adresimizden ve 444 6 833 numaralı telefonumuzdan ulaşabilirsiniz.)

Portfolyo Dosyası İçeriği:

 • Kendini Tanıtma Yazısı: Aday öğrenci kendisini, ailesini, hobilerini, gelişmiş ve gelişmeye açık alanlarını, çözdüğü ya da çözmek istediği bir sorunu, sevdiği ve sevmediği şeyleri, geleceği ile ilgili düşünce ve hedeflerini, lise yaşamından beklentilerini, neden TED İzmir Özel Anadolu Lisesi’ni tercih ettiğini anlatan en az 200 kelimelik bir yazı hazırlar.
 • Toplum Hizmeti Çalışmaları ile ilgili Belgeler: Öğrencinin; katıldığı sosyal sorumluluk etkinlikleri, aldığı görevler, yaptığı çalışmalar, katıldığı yarışmalar ve aldığı dereceleri belgeleyen kaşeli/mühürlü ve imzalı dokümanlardır.
 • Sanat, Kültür, Spor ve Bilim Dosyası: Öğrencinin; güzel sanatlar, dans, müzik ve tiyatro alanlarında yeteneklerini, spor ve bilim alanında başarılarını, kültürel etkinliklere katılımını belgeleyen dokümanlardır. Ulusal ya da uluslararası yarışma, festival gibi etkinliklere katıldığına dair çalışma örnekleri, başarı sertifikası, spor lisansı, ödül ya da diğer belgeler dosya içeriğini oluşturur.
 • 1 adet fotoğraf

Başarı Bursu ile Kayıt

Başarı bursu LGS taban puan/yüzdelik dilimi kapsamında okula başvuran öğrencilere okulun belirlediği oranlarda verilir. Burs kazanan öğrencilere okul müdürlüğü tarafından bireysel olarak bilgilendirme yapılır.

Başarı bursu, TED İzmir Özel Anadolu Lisesi bursluluk yönetmeliğinde belirtilen şartların yerine getirilmesine bağlı olarak lise eğitimi süresince devam eder.

9 ve 10. Sınıf – Ara Dönem Nakil Başvurusu

9 ve 10. sınıfa nakil başvurusunda bulunacak öğrenciler TED Okulları Giriş Sınavına (TOGS), İngilizce Yeterlilik Sınavına ve rehberlik birimimizce görüşmeye alınır. Sınavda başarılı olan adaylardan tüm süreçleri olumlu bir şekilde tamamlayanları kontenjan doğrultusunda TED İzmir Koleji Özel Anadolu Lisesi’ne kayıt yaptırma hakkı kazanır.

*9 ve 10. sınıf nakil başvurularında başarı bursu verilmemektedir.